Belgrade International Architecture Week
Beogradska Internacionalna Nedelja Arhitekture

BINA 2022

Ovo je iznad postova neki opsti tekst za celu godinu.

Program - klikni da otvoris

We invite you to ARHITEKTA FORUM: Next Level

ARHITEKTA FORUM: Next Level, takes place on May 7th and 8th, 2024

In MTS Hall in Belgrade

Panelist & lecturers: Rene Van Zuuk (Rene van Zuuk Architects), Martin Lesjak (INNOCAD), Sergei Tchoban (TCHOBAN VOSS),Michiel Riedijk (NEUTELINGS RIEDIJK ARCHITECTS), Ho-Yin Ng (AL_A), Sui-Sung Yi (Morphosis), Peter Cook (Chap).

Moderator: Predrag Marković (Arhitekta Magazine)

Tuesday, 7th.May.2024 / 13.00 –16.00 / PANEL DISCUSSION

Wednesday, 8th.May.2024 / 12:30 – 20.00 / ARHITEKTA FORUM: Next Level

Organization: Magazine and podcast “Arhitekta”

Registration and ordering tickets on the link: https://arhitekta.co.rs/arhitekta-forum/

Link for poster

Call for participation on the fifth ZAD exhibition

Call for participation on

The fifth ZAD exhibition

01-03.03.2024. Silosi, Dunavski kej 46, Dorćol, Belgrade

Revival is the general theme of this year’s main ŽAD (Women’s Architect Association) event, which will consist of an exhibition of members’ work, thematic panel debates, interviews and other activities, but which is organized as a reminder and a call to activate female colleagues and members of the association, in promoting and encouraging women’s creativity in architecture.

Registration is extended till February 10th, and sending works by February 20th, 2024.

More about the event:

https://www.zad.rs/peta-zad-izlozba-ozivljavanje/

info@zad.rs

EU MIES AWARD 2024

U toku je žiriranje za EU Mies Award 2024. Od 362 nominovana objekta 7 je iz Srbije.
Više o Nagradi, nominovanim objektima i članovima žirija, možete pročitati ovde.

We invite you to SHARE SERBIA 2023

We invite you to
SHARE SERBIA 2023, which takes place on Thursday, November 16, at the Metropol Palace Hotel in Belgrade.

UNStudio, ZAHA Hadid Architects, Stefano Boeri Architetti, 3LHD and others will participate in the 5th SHARE Forum in Belgrade. SHARE Serbia Forum is a platform for architects and construction professionals who want to stay ahead of trends in the industry. With a focus on education, inspiration and networking, the forum attracts over 300 participants from all over Serbia, as well as distinguished guests from leading architecture houses across Europe.

You can buy tickets https://www.tickettailor.com/events/sharearchitects/937960

Piranski dani arhitekture

Jedna od najznačajnijih regionalnih arhitektonskih manifestacija Piranski dani arhitekture, koja će se održati 23. i 24. novembra, ove godine slavi 40. rođendan.
Sve informacije o programu www.pida.si.
Vidimo se u Piranu!

ICAG 2023

“1973-2023 (International) Archive of Women in Architecture”

was hosted by Faculty of architecture, Universitat Politècnica de València (Spain), October 3 – 6, 2023.

The organizing committee was led by Eva Alvarez and Carlos Gomez and was realized  an amazing program for a very exciting week filled with activities, international keynote speakers, presentations, workshops, seminars and tours. During the conference program, prof. Aleksandra Stupar (Faculty of Architecture, University of Belgrade) and Jelena Ivanović Vojvodić (BINA, Birovia) held the lecture_ (Re)presentation of women in Serbian architecture: paths of creativity, recognition and memory (in which they presented the promotion of women in architecture at BINA events in cooperation with Milena Zindović, ŽAD, Docomomo Serbia and other institutions) and were part of the discussion with other colleagues and moderator prof. Anna Sokolina.

They were also a part of the event supported by The International Archive of Women in Architecture Center (IAWA), as a participating event of ICAG 2023 1×1 IAWA – ICAG 2023 in which they donated catalogs BINA and graphic work of Jelena Ivanovic Vojvodic in practice (competition work, I prize, Reconstruction and extension of the Museum of City of Belgrade).

For important insights: https://www.instagram.com/cug_upvgva/ @bina.rs @zad.rs@docomomo.serbia

FESTIVAL DANI ORISA 23

23. izdanje Festivala Dani Orisa, međunarodnog arhitektonskog simpozijuma održava se 3. i 4. novembra 2023. godine (petak s početkom u 13.00 sati i subota s početkom u 10.00 sati) u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu.

PREDAVAČI:

Mia Roth Čerina & Tonči Čerina, Hrvatska

Zajedno rade od 1999. godine, učestvujući na javnim arhitektonskim konkursima na kojima su osvojili brojne nagrade. Godine 2008. bili su nominovani za Nagradu ‘Viktor Kovačić’, a osvojili su je 2019. Godine 2020. dobili su Grand Prix Salona arhitekture u Novom Sadu i Nagradu Fresh&Bold Dana arhitekture u Sarajevu.  Godine 2021. dobili su 2. nagradu Balkanskog arhitektonskog bijenala. 2022. osvojili su Grand Prix festivala BIG SEE u kategoriji Landscape i public space u Ljubljani, Nagradu ‘Bernardo Bernardi’ Udruženja hrvatskih arhitekata te nagradu časopisa Plan u Milanu. Dobitnici su priznanja na festivalima Vizura Aperta 2016. i 2018. godine. Bili su nominovani za druge međunarodne nagrade (Dezeen, Architizer, Piranesi, Mies van der Rohe). S Vedranom Kasapom, Ozanom Ursić, Nikom Mihaljevićem, Lukom Fatovićem i Ivicom Mitrovićem projektovali su hrvatski paviljon na 18. Bijenalu arhitekture u Veneciji.

Mikelić Vreš Arhitekti, Hrvatska

Arhitektonski ured iz Zagreba koji su 2007. osnovali Marin Mikelić i Tomislav Vreš. Ured se bavi projektima različitih merila i tipologija, u rasponu od individualnog stanovanja i turizma do društvene i javne sfere. Redovno učestvuju na otvorenim javnim arhitektonskim i urbanističkim konkursima na kojima osvajaju brojne nagrade. Dobitnici su brojnih hrvatskih i međunarodnih strukovnih nagrada kao što su: Posebno priznanje Zagrebačkog Salona (2012.), nagrada UHA ‘Viktor Kovačić’ (2012., nominacije 2014. i 2022.), nagrada UHA ‘Drago Galić’ (nominacije 2021. i 2022.), Balkanski arhitektonski bijenale (2019. i 2021.), Brick Award za jugoistočnu Europu (2015.) te nominacija za europsku nagradu Mies van der Rohe (2014.) Projekti ureda predstavljeni su u brojnim publikacijama i predavanjima te izlagani na izložbama u Zagrebu, Milanu, Ljubljani, Beogradu i Novom Sadu.

Studio Autori, Srbija

Višestruko nagrađivani beogradski studio aktivan u polju arhitekture i dizajna. Tokom svoje 15-godišnje prakse studio je razvio multidisciplinarni pristup koji proizlazi iz razumevanja lokalnog konteksta, individualnih potreba svakog klijenta i skrivenih potencijala prostora, ali i istrajnosti u pronalaženju specifičnih prostornih rešenja. Među brojnim projektima koji se kreću od produkt dizajna, preko stambenih i poslovnih prostora i objekata, do ambijentalnih celina, najznačajniji je Mokrin House, realizirano imanje koje obuhvaća pet objekata hibridnih namena, u Mokrinu. Za objekte u okviru istog imanja, AUTORI su dvostruki dobitnici Nagrade ‘Ranko Radović’ i Salona arhitekture u Beogradu, a dva puta su nominovani za Mies van der Rohe nagradu za savremenu arhitekturu (2013. i 2015. godine). Od 2017. godine studio vode Dijana Novaković i Maja Necić

Arhitektura Krušec, Slovenija

Lena Krušec i Tomaž Krušec studirali su na Arhitektonskom fakultetu u Ljubljani, a 2002. godine osnivaju arhitektonski ured Arhitektura Krušec. Tomaž je studirao i na Akademiji za arhitekturu u Mendrisiju u klasi Petera Zumthora. Od 1999. godine predaje na Arhitektonskom fakultetu u Ljubljani. Dobitnici su Plečnikove medalje i Plečnikove nagrade  (za Biotehnološki fakultet), što su najviša stručna republička priznanja u Republici Sloveniji. Tri puta su bili nominovani za nagradu Mies van der Rohe koju dobivaju 2022. godine za projekt tržnice u Ptuju.

Fasch & Fuchs Architekten, Austrija

Fasch & Fuchs arhitektonski ured osnovali su Hemma Faschs i Jakob Fuchs 1994. godine s uredima u Beču i Hausmannstättenu. Njihov rad karakteriziraju sofisticirane konstrukcije i suptilno korištenje dnevnog svetla. Ured je zadužen za realizaciju više obrazovnih i kulturnih projekata, za što su dobili mnoga priznanja i nagrade. Godine 2021. bili su nominovani zaMies van der Rohe nagradu za školski kampus Neustift u Tirolu.

Amir Vuk Zec, BiH

Sarajevski arhitekta u 40 godina dugoj praksi realizira objekte različitih merila s istim nivoom posvećenosti često se naslanjajući na kontekst podneblja u kojem stvara.  Godine 1984. za najbolje realizovani interijer jedne zlatarske radnje osvaja republičku nagradu ‘Borba’ u saradnji s Mirkom Marićem Marom. Takođe osvaja nagrade poput Grand Prix Collegium Artisticuma za različite tipove arhitekture, te AIT Award i A’Design Award za Hotel Pino. Realizacija Hotela Pino na Trebeviću u Sarajevu je ujedno i najpoznatiji projekt Studija Zec, pa je tako nominovan za EU Mies van der Rohe nagradu 2017. godine i Aga Khan nagradu 2022. godine. Opisujući rad u vrlo nestabilnim uvetima bosanskohercegovačke arhitekture, Amir Vuk se duhovito koristi sintagmom ‘urgentna arhitektura’ i tako na slikovit način objašnjava kontekst u kojem se ostvario. Od 2022. godine postaje dopisni član Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Carme Pinós, Španjolska

Carme Pinós (Barcelona, ​​1954.) diplomirala je arhitekturu, urbanizam i pejzažnu arhitekturu na Školi arhitekture u Barceloni (ETSAB) 1979. Od 1982. do 1991. radila je s arhitektom Enricom Mirallesom. Nakon te saradnje osniva svoj ured Estudio Carme Pinós. Od tada radi na brojnim projektima različitih opsega, od urbanih intervencija do dizajna nameštaja. Njezina najznačajnija djela uključuju: MPavilion u Melbourneu, arhitektonski sklop sastavljen od Trga Gardunya, Umetničke škole Massana, stambenog bloka i zapadnog pročelja popularne tržnice La Boqueria u istorijskoj četvrti Barcelone, Caixaforum u Zaragozi, zgrada Sveučilišta ekonomije i poslovanja u Beču, sedište katalonske vlade, Cube Towers u Guadalajari. Dobitnica je brojnih domaćih i međunarodnih nagrada, medalja i priznanja. Godine 2011. imenovana je počasnom članicom Američkog instituta arhitekata 2011. godine i međunarodnom članicom RIBA-e 2013. godine zbog  doprinosa u arhitekturi. Carme Pinós posvećeno radi i u polju obrazovanja. Bila je gostujući profesor na nekoliko prestižnih visokoobrazovnih institucija u Veneciji, Parizu, Chicagu, New Yorku, Lausanni, Mendrisiju, Rimu itd. Njezini su radovi izlagani na samostalnim i grupnim izložbama širom sveta. Neki od njezinih projekata danas se nalaze u zbirkama muzeja kao što su Centre Pompidou u Parizu i njujorškoj MOMA-i. Pinós je i ovogodišnja dobitnica Oris nagrade.

STUDIO UP, Hrvatska

Predstavljali su Hrvatsku 2004. na Venecijanskom bijenalu paviljonom Frameworks u saradnji s Petrom Miškovićem i Ivanom Franke.  Na poziv Terence Riley-a kustosa izložbe Ultra Light Village i selektora bijenala dvaju gradova Shenzhena i Hong-Konga, realizovali su paviljon Gizmo 2011. godine.

Lea i Toma kurirali su post-lockdown 56. zagrebački salon arhitekture i urbanizma pod nazivom Ping-repozitorij budućnosti 2021. godine, instalaciju Doppelgänger i nastup Mirror/Mirror na 23. internacionalnoj izložbi Unknown Unknowns. An introduction to Mysteries milanskog trijenala 2022. godine.

Vinu Daniel za WALLMAKERS, Indija

Vinu Daniel rođen je u Dubaiju 1982. u tradicionalnoj indijskoj porodici. Životni put ga vodi natrag u Indiju gdje 2005. godine upisuje Arhitektonsku školu na Tehničkom fakultetu u Trivandrumu. Nakon studija, dve je godine proveo na Institutu Auroville Earth, smeštenom sjeverno od Pondicherryja, radeći na projektu oporavka i izgradnje nakon tsunamija pod Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP). Na Institutu je spoznao složenost svoje profesije i naučio graditi koristeći zemlju, cement i blokove blata. Veliki je utjecaj na Vinu Daniela imao i arhitekt Laurie Baker koji je živo u Trivandrumu i radio na razvoju održive arhitekture. Arhitektonsku inicijativu Wallmakers pokreće 2007. godine s ciljem ponovnog oživljavanja tradicionalnih tehnika gradnje koje su s vremenom nestajale, kombinirajući ih pritom s modernim tehnologijama u arhitekturi. Vinu Daniel trenutno zapošljava od 100 do 150 pojedinaca, uglavnom majstora, i u potpunosti je posvećen stvaranju održive i isplative arhitekture. Inicijativa Wallmakers primila je mnoga međunarodna priznanja. Jedina je indijska praksa koja se našla na popisu 20 Young Practices of 2020 portala ArchDaily, osvojila je tri izdanja nagrade Design that Educates koju provodi Laka Foundation, nominirana je za Brick Award i Nagradu Dorfman Kraljevske akademije 2022. godine.

+

POSEBNI GOST

MODERATORI:

Mia Roth Čerina, Maroje Mrduljaš, Dinko Peračić

Povodom Festivala Dani Orisa 23, u Oris Kući arhitekture (Kralja Držislava 3, Zagreb), u četvrtak 2. novembra u 18 sati, bit će otvorena izložba prijavljenih radova za nagradu Tripun Bokanić Klesarske škole Pučišća 2023.

Pokrovitelji Festivala jesu: Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba, Veleposlanstvo Španije

Zemlja Partner: Španija

Za više informacija o Festivalu i kotizacijama posetite www.daysoforis.com

BINA gostuje u Puli sa izložbom

13.10. – 4. 11. 2023.

Društvo arhitekta Istre (DAI-SAI)
Smareglina 1, Pula

Otvaranje izložbe i predavanje 13. 10. u 19 sati
predavači: Dijana Milašinović Marić i Igor Marić

otvoreno radnim danom od 17 do 20 sati

LINA konferencija

9-10.10.2023, Kopenhagen, Royal Danish Academy

Ovogodišnja LINA Konferencija, na kojoj će biti predstavljena druga generacija istaknutih LINA stipendista, održava se 9. i 10. oktobra u Kopenhagenu!

Univerzitet u Ljubljani, koordinator platforme, organizuje je zajedno sa Arhitektonskim festivalom u Kopenhagenu i u partnerstvu sa Kraljevskom danskom akademijom.

Prvog dana, na konferenciji će biti predstavljeno 28 LINA stipendista, izuzetnih timova i pojedinaca koji su izabrani između 550 prijavljenih.

Sledećeg dana, Nick Axel (arhitekta, urednik, edukator, kustos) će održati godišnji govor na temu “Stanje Arhitekture”, nakon čega će uslediti fokus razgovori sa Keller Easterling (dizajnerka, spisateljica, edukatorka), Camilla van Deurs (Glavna gradska arhitektkinja za Grad Kopenhagen) i Phil Ayres (arhitekta, istraživač, edukator). Oni će odgovoriti na temu konferencije, “Savezi za snalažljiv grad”, koja će biti dalje razvijena na okruglom stolu, gde će se govornicima pridružiti Jutta Kastner (službenica za politiku, Evropska komisija). Konferencija je otvorena za javnost, kako uživo tako i putem interneta.

Više informacija o događaju pogledajte na LINA sajtu: https://lina.community/2023-conference/

Izabrani LINA stipendisti za 2023. godinu su: Rajna Avramova, E+D, ewa effiom, Alberto Roncelli, Foil&Soil Mishmash, Jade Apack, Johanna Musch, Océane Ragoucy, Rachel Rouzaud + Bernadetta Budzik, George Guledani, Baukreisel, EJ Williams, Soundcamp, Studio ACTE, Superposition, Laura Hurley, Anna Perugini, Giulio Galasso, Robida, METASITU, Dérive, DOING.pt, Spolka, Al-Wah’at, Future Foodscapes Research Unit—FFRU, Marió Molina_RDA Studio, Margarida Waco, Wit[h]nessing.

Više informacija 2023 LINA stipendistima: Fellows website

POZIV ZA PRIJAVU ZA NAGRADU PIRANESI 2023

Nagrada Piranesi, koja ima 34 godina tradicije, nagrađuje najbolje arhitektonske realizacije koje su se pojavile u poslednje dve godine u srednjoj Evropi. Prvu ediciju nagrade je 1989. godine primio arhitekta Bogdan Bogdanović. Zemlje koje učestvuju su Austrija, Bosna i Hercegovina, Češka, Grčka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Slovačka, Slovenija, Srbija i Crna gora.

Arhitekti iz navedenih zemalja se mogu prijaviti putem nacionalnih selektora. Svaki nacionalni selektor će odabrati 5 realizovanih arhitektonskih radova izgrađenih u poslednje dve godine.

Želja nam je da kandidati budu prisustni na večernjoj dodeli nagrada Piranesi (Subota, 25 Novembar 2023, Piran i Portorož – SLO).

Rok za prijavu nacionalnom selektoru Srbije je do 18.10.2023. Prijava se može poslati na adresu selektora koja je dostupna na linku na sledećoj stranici:

https://www.pida.si/piranesi-selectors-and-criteria

https://www.pida.si/piranesi-call

Više o propozicijama možete pročitati ovde

Pin It on Pinterest