Kustosi: Docar Films (Džasper Mojrer i Rosio Kalsado), Loris L. Perilo, Andrea Arćeze
Dizajn postavke: Andrea Arćeze i Loris Luiđi Perilo
Učesnici: Alberto Rončeli i Nikol Vetore; Đulio Galaso i Natalija Vorošilova; Isidora Koščica, Jana Čvertkov i Lana Jeremić; Marija Mendez; Nevena Delić; Sara Ramezani; Frančeska Kokijara i Sergios Striglojanis; Rebeka Bratož Gornik
Utorak, 22. 04. 2025.
19.00 OTVARANJE IZLOŽBE
(22.04–17.05.2025)
→ Podroom Galerija KCB, Trg Republike 5/-1
EU PLATFORMA ZA UČENJE, INTERAKCIJU I UMREŽAVANJE U ARHITEKTURI / LINA
LINA je mreža koja povezuje istaknute kulturne aktere sa novodolazećim teoretičarima i praktičarima u arhitekturi. Cilj mreže jeste da se arhitektonski sektor usmeri ka održivim, cirkularnim i čistim praksama, da se postojeći napori povežu u jedinstveni LINA arhitektonski program posredstvom međunarodne platforma.
Arhitektonski program mreže LINA sprovode njeni članovi: arhitektonski muzeji, univerziteti, istraživačke mreže, fondacije, bijenala, trijenala, festivali i druge istaknute evropske i mediteranske arhitektonske organizacije. Svake godine, one članovima mreže LINA omogućavaju da učestvuju u njihovim programima, predstave svoj rad kroz predavanja, radionice, mentorstva i druge oblike saradnje, te da na taj način pomognu da njihove ideje dopru do većeg broja ljudi i pronađu međunarodnu publiku.
Više o mreži LINA na lina.community
RAZUMETI KAKO GRAD RASTE
Rezidencijalni program
decembar 2024 – maj 2025
Ubrzani rast grada uslovljen velikim prilivom stanovništva kao posledicom političkih i društvenih promena u poslednjih trideset godina doveo je do velikih promena u urbanom tkivu Beograda. Građani glavnog grada često govore o ugroženom identitetu grada, problemima u funkcionisanju, neadekvatnoj infrastrukturi, zagađenosti. Nasuprot tome stoje neupitni kvaliteti, 7000 godina neprekinute urbane istorije, položaj na ušću dve velike plovne reke, preklapanje brojnih kulturnih uticaja, ali i nebrojena rušenja i ponovna građenja kao posledica života na limesu, burne istorije i ratnih razaranja koja se ponavljaju u proseku svakih 40-50 godina. Urbani identitet Beograda formiraju građevine, objekti i međuprostori nastali u svim istorijskim periodima. Negovanje duha mesta podrazumeva prepoznavanje i označavanje značajnih memorijskih i materijalnih slojeva grada. Ono što danas čini Beograd prepoznatljivim na urbanoj mapi Evrope je upravo materijalno svedočenje dugog kontinuiteta postojanja kroz fragmente očuvanih tragova a sa kulminacijom međuratnog i posleratnog perioda modernizma.
Tokom tri godine trajanja prvog ciklusa LINA platforme (2023-2025) pozivali smo u Beograd predstavnike mladih kreativaca da tokom boravka iz svoje perspektive, kroz različite medije daju uvid u potencijale razvoja Beograda.
Ove godine četvoro učesnika LINA javnog poziva iz 2024. godine, Andrea Arčeze, Loris Luiđi Perilo, Rosio Kalsado i Džasper Meurer će koncipirati i dizajnirati izložbu radova pod krovnim naslovom “Razumeti kako grad raste”, na kojoj će biti predstavljeni radovi nastali tokom prethodne dve godine rezidencijalnih boravaka u Beogradu. Posredstvom ove izložbe želimo da predstavimo kompleksnost rada ovih mladih stvaralaca, jer će pored radova inspirisanih Beogradom biti prikazani i radovi koji su nastali u saradnji sa drugim članovima LINA zajednice. Izložba je prilika da se ukaže na značaj umrežavanja i povezivanja različitih međunarodnih institucija i organizacija koje udružene u LINA platformi pomažu predstavljanje i osnaživanje mladih stvaralaca koji su na početku svoje profesionalne karijere.