Vode: Jelena Ivanović Vojvodić i Goran Vojvodić
Ponedeljak, 12.05.2025, od 12.00 do 14.00
→ Kralja Milana 11
Postojeći objekat nekadašnje Jadransko Podunavske banke (1922–1924) izgrađen je po projektu nemačkog arhitekte Augusta Rajnfelza, u akademskom stilu gradnje. Ambijentom dominira kružna šalter sala sa vitražem – interpretacija sferne tavanice rimskog Panteona.
Rekonstrukcija i prenamena objekata (1921–1924) je obuhvatala prostore koji su restaurirani i konzervirani kao što su centralni prostori, I sprat, ovalne konferencijske sale, trezore sa sefovima –koje je pre jednog veka izgradila firma Pancer iz Berlina. Palata se nalazi u okviru celine Područje uz ulicu Kneza Miloša koje uživa status dobra pod prethodnom zaštitom, te je kompletna projektantska aktivnost vršena sa velikom posvećenošću i preciznošću, poštujući konzervatorske uslove Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.
Projektovani prostori su namenjeni stalnim naučnim i različitim gostujućim izložbama sa centralno postavljenim Globusom, ulaznom zonom sa info pultom, prostorom za obezbeđenje, prostor za digitalnu ekspozituru banke 24/7, kafe, knjižara, toaleti i garderoba za posetioce kao i adekvatni prateći prostori. I sprat je prostor u kome se nadovezuju izložbene aktivnosti iz prizemlja. Na ostalim raspoloživim etažama (drugi, treći, četvrti sprat i potkrovlje) formirani su ETF naučni centri, primenom projektantskih načela – otvorenost, vizuelna pristupačnost što je ostvareno prvenstveno implementacijom staklenih pregrada. Kao posebna atrakcija projektovan je planetarijum – sferni bioskop na nivou trećeg sprata preko novoformirane podne čelične konstrukcije i neposredno iznad vitraža. U okviru intervencije na objektu, vrlo značajnu ulogu ima novoformirana lanterna nad prostorom postojećeg svetlarnika – čelična konstrukcija obložena alukobondom kao i krovna terasa kod restorana.
Koncepcijska postavka celokupnog enterijera je osmišljena poštujući osnovnu geometriju prostora – dominantnu kružnu formu nekadašnje šalter sale i neposrednog okruženja oivičenog kolonadom masivnih stubova. Vizuelna pojavnost koncetričnih i kružnih formi novoformiranih prostora je upečatljiva, deluje futuristički i upućuje na sadržaje Palate nauke – budućnost prezentovanu u inovacijama, naučnoistraživačkim temama i izložbenim postavkama. Spoj starog i novog u objektu je prepoznat u prostornoj strukturi, kretanju, dizajnu i u oblikovanju prostora sa isticanjem i očuvanjem njegovog nasleđa.

O Palati nauke
Palata nauke prvi je centar posvećen istraživanju i popularizaciji nauke u Srbiji, a sa svojih 5.500 m2,ispunjenih istorijom i budućnošću, raznovrsnim sadržajima i aktivnostima, predstavlja i najveći naučni centar u region. Palata nauke je proizašla iz vizije zadužbinara Miodraga Kostića da Srbiji podari prostor u kojem nauka podstiče na istraživanje i pomeranje sopstvenih granica.
Kada je osmišljavan koncept stalne postavke Palate nauke inspiracija je nađena u međuplanetarnom radio-signalu poznatom kao Arecibo poruka, koji je upućen jatu zvezda udaljenom 25.000 svetlosnih godina. Struktura i suština poruke su metaforično prevedene u koncept stalne postavke koja nam slojevito osvetljava fenomene čoveka, Zemlje, tehnologije i svemira, a zahvaljujući čemu danas Palata nauke vibrira ehom poruke koja simboliše ljudsku radoznalost, nade i težnje da razumemo svoje mesto u beskrajnom svemiru.
