Kada je krajem sedamdesetih izgrađen u rekordnom roku, Sava Centar je bio više od arhitektonskog poduhvata – bio je izraz društvene ambicije, simbol modernizma i verovanja u budućnost. Pod vođstvom arhitekte Stojana Maksimovića i tima vrhunskih stručnjaka, nastalo je zdanje koje je u svakom svom betonskom modulu nosilo snagu vremena koje ga je stvorilo. Danas, posle temeljne rekonstrukcije, Sava Centar je ponovo zasijao kao najveći regionalni kongresni, kulturni i poslovni centar – ali sada sa dodatnim slojevima značenja, tehnologije i estetike. Njegova kultna staklena fasada, nekada vizija napretka, a zatim izvor brojnih tehničkih izazova, sada je obnovljena uz primenu najsavremenijih metoda, sa trostrukim staklima niske refleksije koja čuvaju energetsku efikasnost, a istovremeno otkrivaju fascinantan unutrašnji svet centra. Beton, izrađen od specifičnog savskog šljunka, revitalizovan je do te mere da izgleda kao da je juče izliven – prirodan, snažan i dostojanstven.
U tom savršeno očuvanom odnosu starog i novog, posebno mesto zauzima Plava dvorana – kulturno srce Beograda. Od septembra 2024. godine, kada je ponovo otvorila vrata, Plava dvorana je postala epicentar umetnosti, muzike i spektakla. U manje od godinu dana, ugostila je više od 100 događaja – od koncerata vodećih umetnika iz regiona i sveta, preko brodvejskih mjuzikala i svetskih baletskih trupa, pa sve do operskih predstava, konferencija i velikih gaming manifestacija. Proširena i unapređena, danas prima 4050 posetilaca, a u njenoj pažljivo projektovanoj unutrašnjosti nalazi se i 24 lože koje pružaju ekskluzivan doživljaj. Skriveni dragulj dvorane je VIP Club – prostor za do 50 ljudi namenjen pre-event okupljanjima ili intimnim afterparty susretima. Svaki segment Plave dvorane pažljivo je oblikovan kako bi u isto vreme bio funkcionalan i inspirativan – prostor koji diše umetnošću i svakodnevno potvrđuje zašto je Beograd jedna od ključnih tačaka kulturne mape regiona.
U susednom objektu A, pažnja je posvećena kongresnim, edukativnim i održivim sadržajima. Amfiteatar, sala površine 560 kvadratnih metara, sa kapacitetom do 500 ljudi, idealna je za predavanja, konferencije i okupljanja u okruženju koje spaja akustičku preciznost i arhitektonsku jednostavnost. Sam prostor projektovan je tako da stimuliše razmenu znanja i ideja, sa svetlom koje se kreće po zidovima kao da vodi dijalog sa onima koji u njemu borave. U neposrednoj blizini, nalazi se i Atrium – prostrana sala posvećena održivosti i prirodi, sa više od 1000 kvadratnih metara i preko 50 pravih biljaka. Dominantni biljni zid i stakleni plafon stvaraju osećaj staklene bašte, mesto gde se tehnologija i ekologija sreću u savršenom balansu. Kada sunce obasja prostor, dobijate utisak da ste zakoračili u najlepšu baštu na svetu, a zapravo se nalazite u srcu jednog od najnaprednijih urbanih centara regiona.
Rekonstrukcija Sava Centra bila je više od tehničkog izazova – ona je bila čin poštovanja prema istoriji, ali i hrabar iskorak ka budućnosti. Sačuvani su ključni elementi enterijera – glavni foajei, prepoznatljive komunikacije, Glavna kongresna sala i Plava dvorana – dok su svi ostali prostori redefinisani tako da odgovore zahtevima savremenog korisnika. Novi sistemi za grejanje, hlađenje, rasvetu, bezbednost i multimedijalnu podršku uvedeni su diskretno, sa izuzetnim poštovanjem prema originalnoj estetici. Inoks-kanali koji su nekada pripadali starom sistemu hlađenja, danas su transformisani u elegantne lustere koji zadržavaju svoju formu, ali dobijaju novu funkciju. Novi panoramski liftovi i stepeništa diskretno su uklopljeni u arhitekturu, ne narušavajući čistu liniju prostora, već je dopunjujući.
Sava Centar je danas i jedini objekat ove vrste u regionu koji nosi BREEAM sertifikat, što ga svrstava među najodrživije i najsavremenije multifunkcionalne prostore Evrope. Sa 46 kongresnih sala, inovativnom Immersive salom koja nudi 360-stepeni audio-vizuelni doživljaj, zelenim atrijumom i dvostruko više komercijalnih prostora, rekonstruisani centar nije samo obnovljen – on je ponovo izgrađen kao arhitektonska poruka. Poruka da umetnost i utilitarnost ne moraju biti u sukobu. Da nasleđe ne mora da sputava napredak, već može da bude njegov temelj. I da Beograd, kada želi, može da stvori prostor koji u isto vreme čuva prošlost i oblikuje budućnost. Baš kako je rečeno prilikom otvaranja obnovljenog Sava Centra – izgrađen je da traje večno.