Omogućavanje Google vidljivosti žena u dizajnu. Metodologija iza projekta Viki ženski dizajn Flamanskog instituta za arhitekturu Žužana Boroc
U Gentu (Flandrija, Belgija) 2. februara 2022. u seriji razgovora Dijalozi u dizajnu, Vera Saketi, kritičarka dizajna i kustoskinja, i Mindi Seu, autorka antikanonskog Indeksa sajberfeminizma, osvrnule su se na žensku kreativnost u razgovoru pod nazivom Dizajn X moć ženskog stvaranja. Ova otvorena diskusija fokusirala se na ključne doprinose žena sa zahtevom da se značenje dizajna redefiniše kao i da žene dizajnerke postanu vidljivije na stalnoj osnovi. Kako je nedavno bilo mnogo međunarodnih inicijativa na ovu temu, ovo nije bio prvi poziv Saketijevoj u Belgiju, ali izbor nje i Seu za koordinatorke dijaloga svakako naglašava veliki korak koji je Flandrija nedavno napravila u prepoznavanju dizajnerki iz prošlosti i sadašnjosti.


U tome je presudan bio projekat Viki ženski dizajn, dvogodišnja inicijativa Instituta za arhitekturu Flandrije započeta u oktobru 2020. u partnerstvu sa Docomomo Belgija a.o. Projekat je označio prekretnicu izvodeći dizajnerke iz senke i demonstrirajući njihov uticaj na belgijsko dizajnersko nasleđe. Sa sloganom renovatio memoriae (obnavljanje pamćenja) projekat je želeo da prekine začarani krug nevidljivosti i doprinese inkluzivnijoj istoriji kroz upotrebu Vikipedije.
Ovim prilogom želim da prikažem metodologiju iza projekta Viki ženski dizajn kao najbolji primer iz prakse koji bi se mogao replicirati i u drugim zemljama. Pokazaću kako je opsežna radna grupa volontera, studenata, dizajnera, istraživača i projektnih partnera okupljena oko organizacije 11 sesija posvećenih pisanju, od kojih je jedna bila saradnja Docomomo x ULB i Arhitektonskog fakulteta La Cambre Horta na temu Žene u arhitektonskim školama. Sesije su imale formu editatona (uređivačkih skupova), dobro poznatog formata u kome se zajednice okupljaju da pišu i objavljuju na određenu temu. Do sada su 282 učesnika uredila, prevela i/ili ispravila oko 240 članaka na Vikipediji. Zaronićemo u širok spektar pitanja: Kako su izabrani partneri? Koji tim je stajao iza ovog projekta? Kakvu vrstu pripremnog rada je trebalo obaviti za sesije pisanja? Koje su arhive korišćene? Kako su specifične teme spisateljskih sesija bile povezane sa ekspertizom partnera? Koja vrsta tehničkog usmeravanja je organizovana tokom sesija pisanja? Ko je vršio IT nadzor? Razgovaraćemo i o organizovanju međunarodnog simpozijuma, pokretanju otvorenog poziva, postavljanju Instagram stranice, ambasadorkama, predstavljenim kroz kratke filmove. Pored uspeha projekta razgovaraćemo i o izazovima koji se tiču sadržaja i isključivo ženskog pristupa.